רכבת ישראל: השקת רכבת העמק

קמפיין ההשקה של רכבת העמק זכה לאזכורים בכל הפלטפורמות: קמפיין פרסומי בהשקעה של יותר מ-3 מיליון ₪ במונחים ריאליים (לפי נתוני יפעת בקרת פרסום), עשרות כתבות יחסי ציבור בעיתונות היומית, במקומוני הצפון, בטלוויזיה וברדיו האזורי, קרוב ל-900 אלף צפיות בסרטון הפרסומת ברשת, 3,000 שיחות על ההשקה – הגעה ליותר ממיליון גולשים שנחשפו גם להשקת הרכבת וגם לנסיעות חינם ולאירועים המיוחדים שצוינו בחול המועד סוכות.

נקודת החולשה היחידה של הקמפיין היא אחוז האהדה לו שעמד על 66% בלבד: גולשים רבים ניצלו את השקת הקו כדי להמשיך ולהתלונן על תקלות הרכבת, על איחוריה ועל ההשבתות מהזמן האחרון. בשונה ממותגים אחרים, רכבת ישראל לא מספקת מענה לכל פניות הגולשים בעמוד ובכך נוצרת אצל הגולשים תחושה שפניות ותלונות רבות נותרות ללא מענה, מה שמקטין כמובן את שיעור האהדה למותג.


משרד החקלאות: כפרות בכסף

שיתוף הפעולה עם שרוטונים ביצירת סרטון משעשע הוביל לוויראליות גבוהה לקמפיין: מעל מיליון צפיות בפייסבוק (ו-600 אלף ביו-טיוב), 12,000 לייקים ו-5,000 שיתופים לסרטון שנעזר בפרסום מסורתי בעלות ריאלית של מאה אלף ₪ בלבד. הקמפיין עורר שיח רב ברשת, בעיקר באתרים חרדים, ובו דיון על שתי החלופות: הגנה על בעלי החיים או קיום המצווה המסורתית. הדיון, שגלש לא פעם גם לסוגיות כגון "בעד ונגד טבעונות" או "מה קורה לכסף שהולך לצדקה" לא תמיד היה אוהד לקמפיין, שרשם 75% אהדה בלבד.


פנגו: צייד החנייה

סרטון "צייד החנייה" של פנגו, שעלה כבר בסוף החודש הקודם, הצליח ליצור אהדה לקמפיין בקרב הקהל הצעיר, אך מנגד ביקורת ושיח רב של קהל היעד מהמגזר הרוסי, שנעלבו מהשימוש בפוטין ובקללה "בלאט". הסרטון, שהוצג בטלוויזיה בעלות ריאלית של 250 אלף ₪ וזכה למאות אלפי צפיות בפייסבוק ומעל מיליון צפיות ביו-טיוב הורד לבסוף מהאתר, אולם זכה סך הכל ל-70% אהדה.


FOX: חוזרים לבייסיק

בשבועיים האחרונים של אוקטובר העלו גיתם BBDO ו-FOX סדרת סרטוני דוקו ריאליטי של הדוגמנית שלומית מלכה בדרכה לצילומים של FOX באמסטרדם. הצילומים נראו אותנטיים וזכו להיקף ממוצע של כ-200 אלף צפיות לסרטון. הביצוע המקורי וההערצה לדוגמנית סיפקו לסרטון מעל 95% אהדה. על פי נתוני יפעת בקרת פרסום, קמפיין הטלוויזיה המקביל היה בהשקעה ריאלית של 2.8 מיליון ש"ח


מאליס: מסכת פנים

סרטון מסכת הפנים של מאליס, המציג 4 דוגמניות מתקוטטות, ספג ביקורות רבות בקרב אנשי השיווק והברנז'ה, אך נהנה מהיקף צפיות רחב יחסית בקרב הקהל הרחב. סך הכל נהנה הקמפיין מחשיפה לחצי מיליון גולשים בעלות פרסומית של פחות מ-10,000 ₪ במונחים ריאלים, אולם לאחוז אהדה נמוך של פחות מ-70%.


לדברי רביב טל, מנכ"ל Vigo, גם החודש הובילו קמפיינים שהצליחו לחדש ברעיונות מקוריים ובשימוש נכון בפלטפורמות השיווק – בעיקר כדי ליצור שיח רב על מסרי הקמפיין. אולם המחיר של השיח הרב הוא לרוב גם בדיון וביקורת על הקמפיין, שהורידו את רמת האהדה של רוב הקמפיינים החודש אל מתחת לממוצע המדידה בחודשים האחרונים. מעניין לראות כי שני המותגים המובילים החודש בפער ניכר הם דווקא מהתחום הציבורי, שנתפס לא פעם כמיושן יותר.